Historia miasta

Początki rozwoju miasta datują się (jak podają kroniki) na rok 800 n.e., gdzie miejscem kultowym Słowian zamieszkujących dzisiejsze okolice Bolesławca była pogańska świątynia znajdująca się na terenie dzisiejszej miejscowości Ołobok. W XIII wieku osada strzegąła przeprawy przez Bóbr, a uzyskanie praw miejskich na prawie magdeburskim nastąpiło około roku 1251.

W wiekach XVII i XVIII Bolesławiec stał się ośrodkiem produkcji krzemionki i przemysłu garncarskiego do dziś znany z ceramiki bolesławieckiej, co z kolei przyczynia się do powstania w XIX wieku huty szkła. W roku 1845 do Bolesławca zostaje doprowadzona linia kolejowa.

12 lutego 1945 miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną, co w latach 1945-1947 spowodowało napływ do miasta repatriantów z Kresów Wschodnich oraz reemigrantów z Jugosławii i Francji. W latach 1945-1975 Bolesławiec staje się miastem powiatowym województwa wrocławskiego, aby w 1975-1998 przejść w granice województwa jeleniogórskiego. Obecnie miasto powiatowe w województwie dolnośląskim.
 
 
« powrót|drukuj

Copyright by HoteleBolesławiec.pl. Serwis wspierany przez VDE Media.[ Powered by Quick.Cms ]