Zabytki

Oto przedstawionych jest kilka zabytków tego unikatowego zespołu staromiejskiego:

Ratusz Miejski
Obecny kształt budowli uzyskany został po wielu przebudowach w 1776 r. Wiele lat wcześniej, w 1522 r., Wendel Roskopf odbudował go ze zniszczeń. Obecnie ratusz spełnia funkcję urzędu miasta. Budowla posiada wieże, a jej najpiękniejszą częścią jest Pałac Ślubów.

Kamienice wokół Rynku Starego Miasta
Wybudowane są we wszystkich znanych nam stylach, od baroku, aż do klasycyzmu. Cały zespół starej zabudowy kamienniczej starego miasta nie opiera się tylko na rynku, ponieważ w ulicach wokół placu, także znajduje się stara zabudowa. Kamienice rynkowe można porównać pięknością do tych we Wrocławiu i Świdnicy. Z dziesiątek przepięknych kamieniczek szczególnym pięknem wybijają się:
  • Rynek nr 29, kawiarnia „Pod Złotym Aniołem” - Renesansową elewację zdobi rokokowa płaskorzeźba przedstawiająca anioła, z wykutą datą 1776.
  • Rynek nr 28 - obecnie księgarnia „Agora” - Barokowa kamienica, w której urodził się znany badacz i podróżnik K. F. Appun.
  • Kamienica przy ul. Mickiewicza 1 - u zbiegu z ulicą Sierpnia 80. - Przepiękna, jedna z wielu kamienic przyrynkowych, jest wspaniałym przykładem secesji. Elewacja jest wykonana z płytek ceramicznych i posiada wiele roślinnych ornamentów.

Zabytkowe mury obronne
Średniowieczne mury obronne zachowały się w licznych fragmentach (są bardzo dobrze odrestaurowane). Rozebrano je w okresie wojen napoleońskich. Wzdłuż nich ciągnie się pas Plant i trasa spacerowa. Zachowała się jedna baszta w której urzęduje Bolesławieckie Towarzystwo Fotograficzne.

Sanktuarium Maryjne
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja z XV w. - Wnętrze barokowe jest zrobione z wielkim przepychem przez Giulio Simonetiego. Szczególną uwagę zwracają: chrzcielnica i ambona z II połowy XVIII wieku. Zaś bardzo cenny jest obraz "Chrystusa cierpiącego na krzyżu" z 1736 namalowany przez J. W. Neunhertza. Wokoło kościoła znajdują się barokowe rzeźby wykonane przez konstruktora pięknego ołtarza głównego Jerzego Leonarda Webera. Na początku XX wieku dobudowano hełm do najwyższej wieży kościoła.

Skwer przy ulicy Kubika
Znajduje się tu staw, oraz budynek wzniesiony w 1862 r. jako restauracja "Odeon". W XIX w. odbywały się tutaj koncerty i przedstawienia teatralne. Po drugiej stronie gmachu stoi głaz narzutowy ustawiony tu w poł. XIX w. na pamiątkę wybudowania sieci wodociągowej i kanalizacji w mieście.

Sala gimnastyczna w Bolesławcu
U wylotu ulicy Bolesława Prusa stoi najstarsza sala gimnastyczna w Bolesławcu, niegdyś należała do gimnazjum żeńskiego.

Klasztor Dominikanów
Klasztor Dominikanów z końca XVII w.

Gmach arsenału miejskiego
Wybudowany w 1822 roku, został w latach 80-tych XIX w. przebudowany na znaczącą Dolnośląska scenę teatralną.

Kościół poewangelicki
Na miejscu kościoła, stał zamek książęcy, a w XVIII wieku, po rozebraniu budowli wybudowano tu ów kościół i dom Pastora.

Budynek gimnazjum z XIX w.
Wybudowany w stylu neogotyckim miał swoje przeznaczenie na gimnazjum, ale w tejże chwili miejsce tam zajmuje Sąd Rejonowy.

Planty miejskie
Pływalnia miejska z pocz. XX w.
Wkomponowana w jedną z baszt należących do pasa murów miejskich.

Zabytkowy pomnik i cmentarz Kutuzowa
- wzniesiony w XIX w. Początkowo stał na rynku lecz w 1893 roku przeniesiono go w obecne miejsce.

Muzeum ceramiki
Jest to budynek z 1908 roku wybudowany w sąsiedztwie jednej z baszt należących do murów obronnych.

Budynek filii Muzeum Ceramiki
Budynek w którym znajduje się filia Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W tymże gmachu zmarł Michaił Kutuzow.

Wiadukt kolejowy
Wybudowany nad rzeką Bóbr w połowie XIX w.

 
 
« powrót|drukuj

Copyright by HoteleBolesławiec.pl. Serwis wspierany przez VDE Media.[ Powered by Quick.Cms ]